Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Во весниците пишува сè... (а нешто и не)

Крешимир Мишак  
Оригинален наслов на книгата : Sve piše u novinama (...a ponešto i ne)
ИСБН : 978-608-229-710-1
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Попули
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 470
Димензии : 205x145
Корица : мекаКраток опис

На 10 октомври 1990 година, пред невладината Комисија за човекови права, едно петнасетгодишно девојче од Кувајт сведочи дека ирачките војници ги ваделе новороденчињата од инкубаторите и потоа ги оставале да умрат. Само во текот на следната недела, Џорџ Буш ја повторува приказната барем десет пати; американското јавно мислење за воена интервенција во Кувајт се менува преку ноќ. САД се вмешува во Ирачко-Кувајтскиот судир и почнува Заливската војна.


Во 1992 година се открива дека сведокот е, всушност, ќерка на кувајтскиот амбасадор во САД. Последиците од нејзиното ненавремено разоткривање: САД добива контрола врз кувајтските нафтени полиња, а Американците убиваат на ден повеќе бебиња отколку Ирачаните во текот на целиот судир. И да: Комисијата за човекови права сè уште е битен политички фактор.


Оваа книга се труди навреме да разоткрие и многу поголеми светски заговори од овој. За да се избегнат вакви последици. Повеќето од приказните во неа веќе ги имате прочитано. И мислите дека знаете сè. Сигурни сте? 


Крешимир Мишак, познатиот хрватски новинар и идеен творец на исклучително

популарното шоу „На работ на науката“ (Na rubu znanosti), не мисли така. „Во

весниците пишува сè“, вели. „Но потребно е да ги прочитате со вистинските очила.“Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

27.08.2020 17:20:04   Biljana Dimko напиша

Одлична! Освестувачка!