Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Божествена комедија

Данте Алигиери  
Оригинален наслов на книгата : Divina Commedia
ИСБН : 978-608-229-653-1
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 760
Димензии : 135x200
Корица : мекаКраток опис

Божествената комедија се смета за најистакнато дело на италијанската литература, како и едно од најголемите дела на светската литература. Ова дело овозможува тосканскиот дијалект, во кој и е пишувано, да се етаблира како стандардизиран италијански јазик. Имагинативната и алегорична претстава на задгробниот живот е кулминација на средновековниот поглед на светот, прв и величенствен чекор во една помодерна интелектуална епоха...Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците