Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Мартинки

Василка Димитровска ,   Александра Симова  
Оригинален наслов на книгата : Мартинки
ИСБН : 978-608-259-062-2
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 20
Димензии : 150x150
Корица : мекаКраток опис

Објавувањето на обичајот „Мартинки“ како дел од светското нематеријално културно наследство и неговото впишување во Репрезентативната листа на УНЕСКО е повод издавањето на книгата за деца „Мартинки – конци, плетки и црвено-бели сплетки“.

Подготвено во пресрет на месецот март, изданието „Мартинки – конци, плетки и црвено-бели сплетки“ го актуелизира и популаризира овој стар обичај. Најмладите читатели ќе ја откријат приказната за мартинките, нивното потекло, значење и употреба, а ќе научат и како сами да направат мартинка. Со интересни информации, како и со практични совети и лесни упатства, оваа книга ќе го разбуди интересот за овој обичај во јавноста.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

03.02.2015 13:11:34   Anonymous напиша

одлична книга <3