Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Боксерот

Рајнхард Клајст  
Оригинален наслов на книгата : Der Boxer: Die Überlebensgeschichte des Hertzko Haft
ИСБН : 978-608-229-630-2
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 200
Димензии : 165x235
Корица : тврда


    Немаме податоци

Краток опис

Херцко Хафт немал ни 16 години кога за него започнал патот на страдањето во логорите на смртта, кој на крајот го довел до Аушвиц. За разонода на офицерите на СС, полскиот eвреин боксувал против другите затвореници – опкружен од нечовечност, насилство и смрт тој немал друг избор освен да победува. Рајнхард Клајст ги прикажува вознемирувачките сеќавања од животот на Херцко Хафт во овој возбудлив и комплексен графички роман. Преку траумите во концентрационите логори, неговото драматично бегство и новиот почеток во САД, каде Хафт како професионален боксер ќе настапи и против легендарниот Роки Марчано, Боксерот ја портретира неверојатната приказна за една исклучителна човечка судбина.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците