Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Господин Пип

Лојд Џонс  
Оригинален наслов на книгата : Mister Pip
ИСБН : 978-608-229-649-4
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 216
Димензии : 145x205
Корица : мекаКраток опис

Моќна и хумана приказна која ќе ви остане во сеќавање уште долго откако ќе ја завршите последната страница... 

Чудна, оригинална приказна за придружната сила што може да ја придонесе фантазијата кога еднаш ќе се распламти. Кога артилеријата одѕвонува во планините, тринаесетгодиπната Матилда и нејзините соученици се воодушевени од авантурите на младиот сирак по име Пип, во градот Лондон, град чии контури стануваат пореални од нивниот уништен пејзаж. Како што вели г. Вотс, „Лице, кое е воодушевено од книга, едноставно заборава да дише“. Наскоро доаѓаат другите селани, на почетокот заплашени, а на крајот поттикнати да ги споделуваат своите приказни, со што ја оживуваат богатата митологија на своето минато. Ама, на опустошеното место, каде што дури и децата се принудени да живеат од нивната мудрост, а дневното преживување е единствената цел, фантазијата може да биде опасна работа.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците