Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Пеењата на Малдорор

Лотреамон  
Оригинален наслов на книгата : Les Chants de Maldoror
ИСБН : 97836082300252
Година на издавање : 2012
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 224
Димензии : 135х200
Корица : мекаКраток опис

Главниот јунак, Малдорор (на француски „Мal d’aurore“ значи „утрински порок“) е во постојан судир со своите ближни – Човекот, Ангелот, Творецот – со трите персонификации на одамна втемелениот „чист и морален“ граѓански свет. Тој е типичен црн романтичарски херој, истовремено и возвишен и немоќен и натприродно силен, но изгубен во светот, вистински аутсајдер и горд осаменик. Тој е синтеза на Бајроновиот Манфред и Чајлд Харолд, но и на Лермонтовиот Демон; потсетува на јунаците од англискиот готски или „црн“ роман (Луис, Метјурин), на чудовиштето од Франкенштајн на Мери Шели, како и на јунаците од популарните авантуристичко-криминалистички романи - фељтони на Ежен Си.

Пеењата на Малдорор се сметаат за ремек-дело на книжевноста на злото во контекстот на француската традиција од втората половина на XIX век, која егзистира помеѓу доцниот романтизам и декадентниот симболизам. Поезијата од тоа време е полна со бунтовници, но ниту едно поетско дело од XIX век не го содржи револтот во толку радикална и есенцијална мера како што е Пеењата на Малдорор на Лотреамон./Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците