Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Макбер

Џем Мумчу  
Оригинален наслов на книгата : Makber
ИСБН : 9786082294049
Година на издавање : 2013
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 80
Димензии : 145x205
Корица : мекаКраток опис

Мухарем ги губи родителите на денот на неговото раѓање. Неговиот татко умира од топлотен удар, во турска бања а неговата мајка се самоубива од тага заради смртта  на нејзиниот сопруг. Мухарем станува сираче во еден ден, баба му го мрази и го обвинува за смртта на неговите родители, го чува заклучен во една соба, не му е дозволено да излегува дури и тоалетот му се наоѓа во плакарот во истата соба. Неговата тетка и нејзиниот чирак го земаат Мухарем со себе сакајќи да го заштитат од баба му и да му овозможат слободен живот.


Според критиката во овој роман Џем Мумчу на извонреден начин комбинира техники на раскажување приспивна детска приказна со сериозна тема во која буквално пенетрира во смислата на животот и смртта.


За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на publishing@arslamina.com.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците