Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Неговото семејство

Ернест Пул  
Оригинален наслов на книгата : His family
ИСБН : 978-608-247-615-5
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 352
Димензии : 135x200
Корица : мекаКраток опис

Ернест Кук Пул (Ernest Cooke Poole, 23 јануари 1880 – 10 јануари 1950) е американски новинар и писател со социјалистички убедувања, добитник на првата Пулицерова награда за проза со романот Неговото семејство (His Family, 1918).


Многу критичари сметаат дека "Неговото семејство" ја добива Пулицеровата награда што не e сè уште установена три години претходно за да го круниса критичкиот успех на Пристаништето. Во балзаковски манир, но со поголема верба во луѓето (и со помал успех), романот го истражува односот меѓу шеесетгодишниот Роџер Гејл, кој неодамна останал вдовец, и неговите три ќерки. Едит, најстарата, е венчана и има сопствено семејство; Дебора, средната, е директорка на училиште, многу поприврзана за својата работа отколку за своето

момче, Алан Берд; Лора, пак, најмладата (која рано во делото ја објавува својата свршувачка за брокерот Харолд Слоун) е слободоумна и непослушна девојка. 

Низ дејството на романот – грубо скицирано меѓу едно убиство, две неверства, еден развод и една венчавка – додека секоја од ќерките се обидува да си ја исцрта сопствената иднина, Роџер сè повеќе и повеќе е вовлечен во препирките и тензиите на семејниот живот, постепено преобразувајќи ја функцијата на случаен медијатор во улога на свесен спасител.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците