Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Принципи на неврологијата

Ерик Р. Кендел,   Џејмс Х. Шварц,   Томас М. Џесел  
Оригинален наслов на книгата : Principles od neural science
ИСБН : 978-608-229-782-8
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 1456
Димензии : 207x280
Корица : тврдаКраток опис

Луѓето треба да знаат дека од мозокот и само од мозокот произлегуваат нашите задоволства, радости, смеа и шеги, како и нашите таги, болки, жал и солзи. Посебно преку него, ние мислиме, гледаме, слушаме и го разликуваме убавото

од грдото, лошото од доброто, пријатното од непријатното... Тоа е истото нешто што нè прави лути или делирични, ни предизвикува страв и ужас, дали ноќе или денски, носи несоници, грешки, бесцелни анксиозности, расеаност и однесувања спротивни на навиката. 


Овие работи од кои страдаме, доаѓаат од мозокот, тогаш кога не е здрав, туку

абнормално жежок, студен, влажен или сув, или страда од кое било друго неприродно влијание на кое не е навикнат.

Лудилото доаѓа од неговата влажност. Кога мозокот е абнормално влажен, има потреба да се движи, ниту видот ниту слухот се мирни, туку сега гледаме или слушаме една работа, па друга работа, а јазикот зборува во координација со

работите кои се видени или слушнати во некоја пригода. А кога мозокот е мирен, човекот може да мисли правилно.


Придонес на Хипократ,

петтиот век пр.н.е.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците