Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Петар Велики

М. С. Андерсон  
Оригинален наслов на книгата : Petar the Great
ИСБН : 978-608-247-303-1
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 232
Димензии : 148x207
Корица : мекаКраток опис

Петар Велики (1672-1755) е една од клучните фигури во историјата на формирањето на она што денес го знаеме како модерна Европа. Под негово водство Русија излегува од дотогашната изолираност од светот и прераснува во големата политичка и воена сила на која сме сведоци до ден-денес.

Во оваа мошне позната книга, што во најголема мера се темела на автентични, руски извори, М. С. Андерсон прави сеопфатен осврт на животот на Петар Велики и на влијанието што тој го извршува не само врз Русија туку и врз светот воопшто, притоа понудувајќи и мноштво интересни и малку познати детали од неговата исклучително сложена личност, а со тоа и подлабок увид во неговите потфати - и како визионер-реформатор свртен кон Западот и како немилосрден автократ.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците